اصول اخلاقی انتشار مقاله

قوانین و مقررات حاکم بر نشریه؛ اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

اصول علم و اخلاق چنان درهم تنیده‌اند که نمی‌توان بدون اخلاق، علم را متصور بود و بدون بالندگی علمی، رشد اخلاق میسر نیست.

این نشریه براساس مجوز شماره‌ی 3/6119 مورخ 86/7/25 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به بررسی و چاپ مقالات می‌کند.
همچنین این نشریه بر اساس مجوز شماره‌ی 124/4597 مورخ 76/7/16 ملزم به رعایت قانون مطبوعات در تحقق رسالت فرهنگی و مطبوعاتی خویش است.

این نشریه شرایط و ضوابط اصول اخلاقی  Cope را رعایت کرده و از آن تبعیت می‌کند.


 

اصول مربوط به فصلنامه

 

1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند مدیر سامانه، سردبیر، ویراستار، ناشر، صفحه‌آرا و ... کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می‌شود.

 

۲- تصمیم‌گیری و داوری مقالات در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی، یا فلسفه‌ی سیاسی نویسندگان انجام می‌شود.

 

۳- این نشریه، در قبول، رد، ویرایش و چاپ مطالب رسیده آزاد است و مطالب دریافت شده پس فرستاده نخواهد شد. 

 

۴- انعکاس نظرها و دیدگاه‌های ارائه شده توسط نویسندگان مقاله‌ها و مصاحبه‌شوندگان الزاماً به معنی تأیید و پذیرش آن‌ها از سوی نشریه نیست. 

 


 

اصول مربوط به نویسندگان محترم

 

 ۱- مقالات ارسالی بایستی به‌دست آمده از مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌های نویسنده یا نویسندگان باشد.

 

۲- آوردن نام نویسنده مسؤول و همکاران همراه با آدرس محل کار یا تحصیل آن‌ها، و رتبه علمی و رشته‌ی تحصیلی نویسنده و همکارانش در درون مقاله الزامی است و بایستی در عدم وجود اسامی غیرمرتبط دقت شود.

 

۳- می‌بایست در ذکر مطالب از سایر نشریه‌ها، منبع مطالب به شکل صحیح و دقیق ذکر شود تا در محاسبه‌ی ضریب تاثیر سایر نشریه‌ها خللی ایجاد نشود.

 

۴- مقالات ارسالی می‌بایست در هیچ یک از نشریه‌های داخلی و خارجی یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی‌ به چاپ نرسیده و یا به طور همزمان برای سایر نشریه‌ها ارسال نشده باشد (در ضمن تا سه ماه بعد از ارسال مقاله به این فصلنامه از ارسال آن به نشریه‌ی دیگر خودداری فرمایید در غیر این صورت ضمن حذف مقاله از پذیرش مقالات بعدی معذوریم).

 

۵- نویسنده می‌بایست در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام یا مقاله را بازپس گیرد.

 

۶- اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از سه ماه از آرشیو فصلنامه خارج خواهد شد و فصلنامه هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

  


 

اصول مربوط به داوران محترم

 

۱- داوران انتخاب شده می‌بایست پس از بررسی اولیه، بلافاصله سردبیر نشریه را در جریان نتیجه آن قرار دهند که شامل:

الف) عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه‌ی کار داور، کمبود وقت یا… است.

ب) داوری همراه با تأخیر به دلیل شلوغ بودن وقت، عدم دسترسی به امکانات کافی و… است.

 

۲- داوران مقالات می‌بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی مقالات را داوری کنند، و نقطه‌نظرات بایستی با وضوح و به روشنی بیان شود و این مدارک به نشریه و نویسندگان ارائه شود و از اعلام نظر سلیقه‌ای، شخصی، نژادی، مذهبی و غیره در داوری مقالات خودداری کنند.

 

۳- توجه به منابع استفاده شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است. تمامی پژوهش‌ها، موضوعات و نقل‌قول‌هایی که در مقاله استفاده شده است می‌بایست با ارجاع دهی کامل در قسمت منابع همراه باشد.

 

۴- داوران نباید مقالاتی که منافع اشخاص، موسسات و شرکت‌های خاصی به وسیله آن حاصل می‌شود یا روابط شخصی در آن مشاهده می‌شود  را برای داوری قبول کنند.

فرم تعارض منافع

فرم تعارض منافع، توافق نامه‏ای است که نویسنده (گان) یک مقاله اعلام می‏کنند که در رابطه با انتشار مقاله ارائه شده به طور کامل از اخلاق نشر، از جمله سرقت ادبی، سوء رفتار، جعل داده‏ها و یا ارسال و انتشار دوگانه، پرهیز نموده‏اند و منافعی تجاری در این راستا وجود ندارد و نویسندگان در قبال ارائه اثر خود وجهی دریافت ننموده‏اند. فرم تعارض منافع به خوانندگان اثر نشان می‏دهد که متن مقاله چگونه توسط نویسندگان تهیه و ارائه شده است. نویسنده مسئول از جانب سایر نویسندگان این فرم را امضا و تایید می‏‏نماید و اصالت محتوای آن را اعلام می‏‏نماید. نویسنده مسئول هم چنین اعلام می‏دارد که این اثر قبلا در جای دیگری منتشر نشده و همزمان به نشریه دیگری ارائه نگردیده است. همچنین کلیه حقوق استفاده از محتوا، جداول، تصاویر و ... به ناشر محول گردیده است.

 

آدرس الکترونیکی:

نام نویسنده مسئول:

تلفن:

وابستگی سازمانی:

عنوان مقاله:

آیا نویسندگان یا موسسه مربوطه وجهی از یک شخص ثالث (دولتی، تجاری، بنیاد خصوصی و غیره) برای هر بخشی از مقاله ارائه شده (شامل کمک‏های مالی، نظارت بر داده‏ها، طراحی مطالعه، آماده‏سازی اثر، تجزیه و تحلیل آماری و ...) دریافت نموده است؟

بلی

خیر

آیا نویسندگان هرگونه اختراعی که در حال انجام، داوری و یا ثبت شده، مربوط به این اثر را در حال انجام دارند؟

 

بلی

خیر

آیا طرق دسترسی دیگری وجود دارد که خوانندگان بتوانند که اطلاعات اضافی اثر مذکور را از نویسندگان مقاله دریافت نمایند؟

بلی

خیر

آیا جنبه‏ای از این اثر مرتبط با حیوانات آزمایشی یا بیماری های خاص انسانی است که نیاز به اعلام و تایید اخلاق نشر باشد؟

بلی

خیر

نام نویسنده مسئول:                                                            تاریخ:                                                     امضا