به پیشواز سیزدهمین همایش ملی لاستیک برویم

سخن سردبیر

نویسنده

تهران

چکیده

سیزدهمین همایش ملی لاستیک در اسفند ماه سال جاری و در شهر یزد برگزار خواهد شد و ان‌شاءا ‌‌ لله این همایش رنگ‌وبوی تازه‌یی داشته باشد؛ اما چگونه؟
1- بیست‌ونه سال پیش و در سال 1366 نخستین کنفرانس بین‌مللی لاستیک تهران با عنوان IRCT 87 برگزار شد. در این کنفرانس که به زبان انگلیسی برگزار شد، تعداد زیادی از جوانان صنعت تایر ایران نیز در حضور استادان به‌نام این صنعت- هم‌چون آقای Hepburn و دیگران- به ارائه‌ی مقاله پرداختند، جوانانی که در هنگام ارائه‌ی مقاله هم صدایشان می‌لرزید و هم دست و پایشان؛ ولیکن آنان همت کردند و اعتماد به‌نفس پیدا کردند و همایش آبرومندی برگزار شد و بعدها هر یک از آن جوانان، مدیران و مدیران ارشد شرکت‌های تایرسازی شدند و مسؤولیت‌های مهمی را در صنعت لاستیک ایران پذیرفتند.
2- در نوروز هر سال رسم است که سال خورشیدی پیش‌رو به یک نام خاص نام‌گذاری شود. این نام‌گذاری‌ها هدف کشور را در سال جدید تعیین می‌کند. من امیدوارم که سال 1396 به نام جوانان نام‌گذاری شود، به این امید که از جوانان در مسؤولیت‌های مدیریتی و... بیش از پیش استفاده شود؛ و اما قدم نخست استفاده از جوانان، به خود آنان برمی‌گردد. جوانان باید به صحنه بیایند، باید خود را باور داشته باشند و قابلیت های خود را به مدیران،
کارشناسان واساتید پر سابقه و باتجربه عرضه کنند.
3- در دوازدهمین همایش لاستیک که در بهمن ماه سال 1393 در تهران برگزار شد، به 6 مقاله‌ی برتر ارائه شده در همایش، جایزه‌هایی اهدا شد. از این 6 مقاله، دو مقاله دانشگاهی و چهار مقاله از طرف صنعت ارائه شده بود. ارائه‌کنندگان مقاله‌های برتر صنعتی جوانانی بودند که خوش درخشیدند و به‌حق پاداش خود را از برگزارکنندگان همایش دریافت کردند. ان‌شاءا ‌‌ لله که این جوانان در شرکت‌هایی که مشغول کار هستند نیز فعالیت مؤثری داشته باشند و مدیران ارشد شرکت‌های تایرسازی نیز قدر این نیروهای جوان را بدانند و به آن‌ها فرصت بیشتری بدهند.
4- چهار شرکت جدید تایرسازی در ایران تأسیس شده است و قرار است در آینده این چهار شرکت تبدیل به چهار کارخانه‌ی تایرسازی در اقصی نقاط کشور پهناورمان بشوند (شرح کامل در سرمقاله‌ی ماهنامه‌ی شماره‌ی 7- شهریور 1395 آمده است). جذب نیروهای متخصص جوان نیز در این چهار شرکت آغاز شده است که امید می‌رود جوانان بومی از اقوام مختلف در این کارخانه‌ ها به‌کار گرفته شوند.
پس بیایید همگی دست‌به‌دست دهیم و از فرصت پیش آمده استفاده کنیم تا سیزدهمین همایش لاستیک را هم‌چون نخستین کنفرانس بین‌مللی لاستیک تهران، به نقطه ی‌عطفی تبدیل کنیم. در همین رابطه من از جوانان عزیز صنعت لاستیک می‌خواهم که از این فرصت کمال استفاده را ببرند تا بیش از پیش به رشد و تکامل خود و صنعت لاستیک کشور کمک کنند