اصول اخلاقی انتشار مقاله

قوانین و مقررات حاکم بر نشریه؛ اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

اصول علم و اخلاق چنان درهم تنیده‌اند که نمی‌توان بدون اخلاق، علم را متصور بود و بدون بالندگی علمی، رشد اخلاق میسر نیست.

این نشریه براساس مجوز شماره‌ی 3/6119 مورخ 86/7/25 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به بررسی و چاپ مقالات می‌کند.
همچنین این نشریه بر اساس مجوز شماره‌ی 124/4597 مورخ 76/7/16 ملزم به رعایت قانون مطبوعات در تحقق رسالت فرهنگی و مطبوعاتی خویش است.


 

اصول مربوط به فصلنامه

 

1- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند مانند مدیر سامانه، سردبیر، ویراستار، ناشر، صفحه‌آرا و ... کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می‌شود.

 

۲- تصمیم‌گیری و داوری مقالات در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی، یا فلسفه‌ی سیاسی نویسندگان انجام می‌شود.

 

۳- این نشریه، در قبول، رد، ویرایش و چاپ مطالب رسیده آزاد است و مطالب دریافت شده پس فرستاده نخواهد شد. 

 

۴- انعکاس نظرها و دیدگاه‌های ارائه شده توسط نویسندگان مقاله‌ها و مصاحبه‌شوندگان الزاماً به معنی تأیید و پذیرش آن‌ها از سوی نشریه نیست. 

 


 

اصول مربوط به نویسندگان محترم

 

 ۱- مقالات ارسالی بایستی به‌دست آمده از مطالعات، تجربه‌ها و پژوهش‌های نویسنده یا نویسندگان باشد.

 

۲- آوردن نام نویسنده مسؤول و همکاران همراه با آدرس محل کار یا تحصیل آن‌ها، و رتبه علمی و رشته‌ی تحصیلی نویسنده و همکارانش در درون مقاله الزامی است و بایستی در عدم وجود اسامی غیرمرتبط دقت شود.

 

۳- می‌بایست در ذکر مطالب از سایر نشریه‌ها، منبع مطالب به شکل صحیح و دقیق ذکر شود تا در محاسبه‌ی ضریب تاثیر سایر نشریه‌ها خللی ایجاد نشود.

 

۴- مقالات ارسالی می‌بایست در هیچ یک از نشریه‌های داخلی و خارجی یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی‌ به چاپ نرسیده و یا به طور همزمان برای سایر نشریه‌ها ارسال نشده باشد (در ضمن تا سه ماه بعد از ارسال مقاله به این فصلنامه از ارسال آن به نشریه‌ی دیگر خودداری فرمایید در غیر این صورت ضمن حذف مقاله از پذیرش مقالات بعدی معذوریم).

 

۵- نویسنده می‌بایست در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام یا مقاله را بازپس گیرد.

 

۶- اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از سه ماه از آرشیو فصلنامه خارج خواهد شد و فصلنامه هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

  


 

اصول مربوط به داوران محترم

 

۱- داوران انتخاب شده می‌بایست پس از بررسی اولیه، بلافاصله سردبیر نشریه را در جریان نتیجه آن قرار دهند که شامل:

الف) عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه‌ی کار داور، کمبود وقت یا… است.

ب) داوری همراه با تأخیر به دلیل شلوغ بودن وقت، عدم دسترسی به امکانات کافی و… است.

 

۲- داوران مقالات می‌بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی مقالات را داوری کنند، و نقطه‌نظرات بایستی با وضوح و به روشنی بیان شود و این مدارک به نشریه و نویسندگان ارائه شود و از اعلام نظر سلیقه‌ای، شخصی، نژادی، مذهبی و غیره در داوری مقالات خودداری کنند.

 

۳- توجه به منابع استفاده شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است. تمامی پژوهش‌ها، موضوعات و نقل‌قول‌هایی که در مقاله استفاده شده است می‌بایست با ارجاع دهی کامل در قسمت منابع همراه باشد.

 

۴- داوران نباید مقالاتی که منافع اشخاص، موسسات و شرکت‌های خاصی به وسیله آن حاصل می‌شود یا روابط شخصی در آن مشاهده می‌شود  را برای داوری قبول کنند.